I fredags blev den årlige og populære turnering ’Kønnenes kamp’ afholdt i et skønt sensommervejr med deltagelse af 88 glade spilere. Traditionen tro spiller mænd og kvinder mod hinanden, og turneringen markerede et 10-års jubilæum, hvor mændene tidligere har vundet 5 gange og kvinderne 4 gange.
Der var mange gode matcher på banen i fredags, og som spillerne kom ind, blev der spist og speaket (af Post) omkring 18. green i et festligt set-up. Der var spænding om resultatet til det sidste, hvor kvinderne endte med en sejr med 35½ point mod 29½ til mændene.
Der skal lyde en stor tak til matchens sponsorer:
- Søren Sømod
- Bisgaard Rørly Consulting
- H.J. Jørgensen (v/ Morten Elvstrøm)
samt en stor tak til klubbens manager Hans Henrik for forarbejdet med turneringen, til Christian Post for at genoptage rollen som kvindernes coach, og til Mads for at være coach for mændene, og ikke mindst en stor tak til vores restauratør Kenny og hans personale for lækker mad og super service!
Kvinderne er klar til at arrangere turneringen igen næste år!
De bedste hilsner,
Annette, Lisbeth og Jeanette