Fra bestyrelsesmødet den 11. marts 2025

 

1. Dansk Golf Union

Der er repræsentantskabsmøde i DGU i Odense den 21.-22. marts. Både Søren Graversen og Carsten Holm deltager

2. Byggeprojektet – den tredje hal ved Greenkeepergården

Byggeriet er stort set færdigt, og de mange flotte skabe er opstillet i hallen. Det eneste der mangler før medlemmerne kan flytte ind, er udbedringen af en mindre vandskade i tagkonstruktionen, samt modtagelsen af en formel ibrugtagningstilladelse fra Rudersdal Kommune. Denne er afhængig af en sidste godkendelse fra brandmyndighederne, som formentlig modtages i de kommende uger. Der sendes en opdatering ud til medlemmerne, så snart bagskabene kan benyttes.

3. Generalforsamling / Økonomi
Regnskabet for 2024, budgettet for 2025, samt kontingenterne for 2026 blev godkendt af bestyrelsen. Alle informationer er tilgængelige via hjemmesiden og vil blive præsenteret ifm. Generalforsamlingen den 27. marts 2025. Det inkluderer også dagsordenen, samt de relevante kandidater, der kan stemmes på.

4. Frivillighed

Bestyrelsen sætter stor pris på den indsats, der leveres af klubbens mange frivillige. Samtidig er der fortsat brug for hjælp til både små og store opgaver i dagligdagen. Derfor udsendes der i de kommende uger et nyhedsbrev til alle medlemmer, hvor man får mulighed for at lære mere om de forskellige muligheder for at bidrage til foreningen og livet i klubben. Vi håber at mange af jer vil have lyst til at give en hånd med.

5. Næste bestyrelsesmøde
En dato for det næste bestyrelsesmøde fastlægges efter Generalforsamlingen den 27. marts.